už cvičíte japonská bojová umění, nebo jakákoliv jiná, anebo se třeba věnujte problematice moderní sebeobrany či přežití v boji, v knize naleznete mnoho užitečných informací, které můžete ihned po přečtení prakticky využít. Tato kniha zcela jistě změní Váš pohled na bojová umění, a nejenom ta japonská…

Japonská bojová umění

Na této knize jsem pracoval tři předlouhé roky a je jakýmsi pomyslným vyvrcholením mého dlouholetého studia. Během posledních deseti let jsem se intenzivně věnoval sbírání originálních japonských historických dokumentů, svitků a knih, které se staly hlavním zdrojem informací při psaní této knihy.

Díky tomu je kniha zcela odlišná od většiny ostatních prací na toto téma. Netvrdím, že je lepší než jiné, ale je odlišná. Studium původních zdrojů Vám umožňuje poznat skutečnou historii a středověkou realitu, která je na hony vzdálená od romantických představ většiny z nás. Pokud Vám nevadí, že tato kniha nabourá Vaše vidění světa samurajů a japonských bojovníků, pak je to kniha pro Vás.

424 stran, 352 ilustrací

Kniha je rozdělena do pěti hlavních částí. V té první se zabývám několika opomíjenými prvky, které měly na japonská bojová umění a jejich vznik a formování zásadní vliv. Jsou to jednak tenguové, z poloviny mýtické, z poloviny reálné bytosti, a pak japonští piráti – nemilosrdní vrazi a zabijáci, kteří žili jenom bojem, loupežemi, vražděním a zkázou.

Druhá část knihy je neozbrojeném boji. Páky, údery, kopy, hody, studium zranitelných bodů lidského těla – to vše bylo nezbytné znát, pokud chtěl bojovník beze zbraně přežít.

Třetí část je o zbraních. Velkých, jako je kopí, halapartna, hůl či luk, menších, jako je meč, a i těch úplně nejmenších, jako kusarifundó, džutte a další, včetně několika skrytých zbraních kakuši buki. Odhaluji i mnohá tajemství týkající se vrhacích čepelí, foukaček, jedů a oslepujících prášků. Ne, nenajdete zde žádné blábolení o nindžích a tak podobně. Jenom skutečné návody a recepty na zabíjení lidí, které vyvinuli středověcí mistři válečníci.

Čtvrtá část knihy se zabývá speciálními dovednostmi, které musel japonský samuraj ovládat – jízda na koni, bojové plavání (v brnění, se svázanýma rukama, boj ve vodě atp.) a svazování a zajímání nepřátel – to pro případ, že z nějakého důvodu chtěl nebo musel zachovat život poraženého protivníka.

Pátá a poslední část knihy se věnuje duchovnímu životu samurajů. Nenajdete zde ale žádné nesrozumitelné nesmysly o zenu či budhizmu, o fiktivním kodexu bušidó a dalších obecně tradovaných hloupostech. Jsou zde předvedeny magické rituály jako kudži-kiri, kidži-in, kudži gošin hó a mnoho dalších, které sloužily samurajům jako ta nejtajnější a nejsilnější zbraň ze všech.

Knihu jsem záměrně psal tak, abych odhalil syrovou realitu japonského středověku, ze které vzešly jedny z nejsmrtelnějších technik bojových umění vůbec. I když se jedná o vysoce odborné téma a o každém ze zde zmíněných témat, zbraní či metod by se dala napsat hodně tlustá kniha, nebo klidně i série knih, cíleně jsem vše popsal natolik jednoduchou a srozumitelnou formou, aby i naprostý laik po přečtení knihy japonským bojovým uměním porozuměl a mohl si vytvořit ucelenou a pravdivou představu. Nikdy nechodím kolem horké kaše a v mnohých oblastech odhaluji takové detaily, že by mě za to před pár desetiletími mnozí možná nenáviděli.

už cvičíte japonská bojová umění, nebo jakákoliv jiná, anebo se třeba věnujte problematice moderní sebeobrany či přežití v boji, v knize naleznete mnoho užitečných informací, které můžete ihned po přečtení prakticky využít. Tato kniha zcela jistě změní Váš pohled na bojová umění, a nejenom ta japonská…

Written by : Nowak Antonín

Subscribe To My Newsletter

BE NOTIFIED ABOUT NEW BOOKS

[contact-form-7 id="287" /]

Donec fringilla nunc eu turpis dignissim, at euismod sapien tincidunt.