V rodině negramotného sedláka se roku 1728 narodil chlapec, který změnil svět. Vyučil se sice obchodníkem, ale stát za pultem ho nebavilo. A tak už v 18 letech utekl na moře. Od ostatních námořníků se lišil v mnoha ohledech: nepil a místo hraní karet se na palubě učil algebru a navigaci. Není divu, že velitelem lodi se stal už ve 22 letech – v té době tak byl nejmladším anglickým kapitánem.

Kariéra v obchodním loďstvu ho ale moc nelákala. Proto narukoval do Královského loďstva, a to přesto, že si hodnostně pohoršil. Už po pár měsících se ale ukázalo, že jeho schopnosti, které prokázal ve válce proti Francii, vysoce překračují průměr. Dokázal nejen ohlídat svěřené území, ale ještě zvládl dokonale zmapovat několik ostrovů a celou linii pobřeží.

První výprava

Když se po válce hledal vůdce expedice, která měla pozorovat konjunkci Venuše se Sluncem (konjunkce nastává, když ze při pohledu ze Země dvě nebeská tělesa nacházejí na obloze na téže pozici), mohla volba padnout na jediného muže – nejzvědavějšího kapitána ve službách jeho veličenstva. A tak začala první ze tří slavných výprav kapitána Jamese Cooka. Na výpravě mu dělali společníky další učení muži, především geograf Banks, který snil o tom, že by se mu na této cestě mohlo podařit objevit tajemný Jižní kontinent. O existenci dosud nenalezeného světadílu měli vědci i důkaz: spočítali, že pokud by neexistoval, Země by se otočila severním pólem dolů…

Written by : Nowak Antonín

Subscribe To My Newsletter

BE NOTIFIED ABOUT NEW BOOKS

[contact-form-7 id="287" /]

Donec fringilla nunc eu turpis dignissim, at euismod sapien tincidunt.